Zamki biometryczne na odcisk palca

Podjęcie decyzji o tym by zamki biometryczne zastąpiły w danej lokalizacji lub w pomieszczeniu klasyczne zamki, wymaga dogłębnej analizy naszych potrzeb w kwestii bezpieczeństwa. Jeśli są one wysokie, warto jest zastanowić się poważnie nad inwestycją w takie zamki, obojętnie czy ich zadaniem będzie ochrona posesji i pomieszczeń prywatnych czy też firmowych bądź instytucjonalnych. Jeśli chodzi o zamki biometryczne na odcisk palca, szczególnie warto jest zapoznać się przed zakupem nad związanymi z nimi aspektami technicznymi. W ten sposób można zrozumieć istotę ich działania i poznać zasady ich użytkowania, by w razie awaryjnej sytuacji nie napotkać na różnego rodzaju niespodzianki.

Zamki biometryczne na odcisk palca – jak to działa?

Użytkowanie zamka biometrycznego, po jego uprzednim zaprogramowaniu, jest banalnie proste. Aby móc otworzyć drzwi zamknięte na zamek biometryczny, wystarczy przyłożyć określony palec do czytnika i poczekać aż system przeanalizuje linie papilarne w posiadanej bazie. Weryfikacja trwa zazwyczaj kilka-kilkanaście sekund i jak tylko zostanie zakończona w pozytywny sposób, drzwi są otwierane.

zamek biometryczny na odcisk palca

Sposób zamontowania zamka biometrycznego

Istnieje kilka sposobów podłączenia zamka biometrycznego. Pierwszy z nich polega na montażu czytnika biometrycznego w standardowym zamku. W takim przypadku elektronika zamka zostaje umieszczona w szyldzie klamki. Drugi sposób polega na zamontowaniu zamka biometrycznego w ścianie obok drzwi. Sygnał z takiego zamka jest wówczas przekazywany do klamki bezprzewodowo. Istnieje także opcja zamontowania obok standardowego zamka, dodatkowego zamka nawierzchniowego z elektroniką. Sprawi to, że poziom bezpieczeństwa będzie bardzo wysoki, dzięki dwóm rozwiązaniom w kwestii bezpieczeństwa jednocześnie.

Zamki biometryczne, a system alarmowy

Zamki biometryczne sprzedawane są zazwyczaj jako urządzenia autonomiczne. Nie oznacza to jednak wcale, że nie można ich połączyć z systemem alarmowym. Współpracując z firmą, która zakłada takie systemy w mieszkaniach, w firmach czy w jednostkach użyteczności publicznej, można uzyskać w pełni satysfakcjonujące rozwiązanie w tej kwestii.

Uszkodzenia zamka biometrycznego

Jeśli chodzi o kwestie potencjalnego uszkodzenia się czytnika biometrycznego, w przypadku większości tego typu zamków, nie trzeba się obawiać o to, że nie będzie można wówczas wejść do budynku lub pomieszczenia i konieczne będzie wezwanie specjalistów. Zamki biometryczne posiadają bowiem inne, awaryjne możliwości ich otwarcia, czy to za pomocą karty magnetycznej, czy z wykorzystaniem klawiatury numerycznej, na której wpisuje się kod.

Kontrola zamka biometrycznego

Nowoczesne zamki biometryczne posiadają szereg innowacyjnych rozwiązań umożliwiających sprawowanie nad nimi kontroli z odległych miejsc. Obecnie dostępne w zamkach biometrycznych są takie opcje, jak: zdalne otwarcie drzwi przy wykorzystaniu specjalnego kodu, osobie, które nie posiada uprawnień dostępu czy wizualizacja drzwi i zebranie danych na temat ostatniego użytkowania zamka za pośrednictwem wi-fi, by sprawdzić co się dzieje na miejscu i ewentualnie móc szybko zareagować. Możliwości, które dały urządzenia mobilne są zatem niezwykle przydatne w przypadku zamków biometrycznych.

Choć zamki biometryczne są naszpikowane techniką, ich użytkowanie nie jest skomplikowane i nie powinno nastręczać poważnych trudności po uprzednim zapoznaniu się z ich instrukcją obsługi. Nic więc dziwnego w tym, że coraz częściej można je spotkać nie tylko w firmach i w instytucjach, ale także w domach i w mieszkaniach.