Biometryczne Metody Identyfikacji – Technologie XXI Wieku

Biometryczne metody identyfikacji niegdyś były nam znane jedynie z filmów science fiction. Obecnie możemy je jednak spotykać na co dzień, przez co nie kojarzą nam się one tylko z utopijnymi wynalazkami. Rzadko jednak wiemy, na jakiej zasadzie działają tego rodzaju technologiczne nowinki, dlatego warto przybliżyć tę tematykę.

Analiza linii papilarnych

skaner biometrycznyNajczęściej spotykaną technologią biometryczną jest analiza linii papilarnych. Czytnik linii papilarnych można znaleźć choćby w smartfonach, gdzie zabezpiecza on przed skorzystaniem z urządzenia przez osoby trzecie. Metoda ta jest uznawana bowiem za jedną z najskuteczniejszych, jeśli chodzi o bezpieczeństwo.

Biometryczne systemy zabezpieczeń w postaci czytników linii papilarnych gwarantują bezpieczeństwo z tego względu, iż linie papilarne są różne u każdego człowieka. Ich sprawdzanie daje 99 procent pewności podczas identyfikacji danej osoby.

Rozpoznanie osoby na podstawie odcisku palca odbywa się na zasadzie znajdywania na matrycy czytnika punktów identycznych z obrazem skanowanego palca, co oznacza, że nie ma potrzeby dopasowania do siebie matryc w całości identycznych. Dopasowanie to w praktyce byłoby bowiem prawie niemożliwe, gdyż wymagałoby identycznego przyłożenia palca do skanera, jak w chwili zapisywania odcisku linii papilarnych.

W przypadku biometrycznych systemów zabezpieczeń opartych o identyfikację osoby na podstawie linii papilarnych przyjmuje się, że są one niezawodne dzięki trzem cechom odcisku palca. Przede wszystkim linie papilarne przez całe życie pozostają identyczne, gdyż ich układ nie zmienia się pod wpływem procesów starzenia. Są one również statyczne i wyraźne – uznaje się, że są one trudne do odwzorowania jedynie u 3 procent populacji. Ponadto linie te kształtują się w bardzo wczesnym stadium życia płodowego i są różne nawet u bliźniąt jednojajowych.

Jak działają biometryczne systemy identyfikacji?

Linie papilarne skanowane są przez czytnik za pomocą specjalnego czujnika. Jego zapis jest następnie przesyłany w postaci cyfrowego kodu i porównywany w urządzeniu z odpowiednikiem obrazu przypisanego do danego użytkownika. W urządzeniu nie jest zatem przechowywany odcisk palca, ale jego cyfrowy zapis, co chroni przed wykradnięciem danych.

Czytniki tęczówki

W podobny sposób jak czytniki linii papilarnych działają czytniki tęczówki. Tęczówka podobnie jak odcisk palca nie zmienia się przez całe życie i kształtuje się we wczesnym dzieciństwie. Można na niej znaleźć ponad 200 punktów charakterystycznych, co sprawia, że czytnik tęczówki jest jeszcze bezpieczniejszy niż czytnik linii papilarnych.

oko przed czytnikiem tęczówki

Urządzenia identyfikujące na podstawie tęczówki działają podobnie do czytników linii papilarnych, jednak swoje działanie rozpoczynają od rozpoznania rysów twarzy użytkownika w celu odnalezienia oczu. Kolejnym krokiem jest wykonanie specjalną kamerą o wysokiej rozdzielczości zdjęcia, które jest następnie poddawane analizie przez urządzenie. Warto zaznaczyć, że w wykonaniu dokładnego zdjęcia nie przeszkadzają już przypadkowe ruchy głowy, mrugnięcia czy też noszenie okularów bądź soczewek kontaktowych. Ponadto działanie urządzeń identyfikujących na podstawie obrazu tęczówki jest szybsze od działania czytników linii papilarnych.

Bezpieczne działanie

Biometryczne systemy zabezpieczeń rozpoznające osobę po zdjęciu jej tęczówki są także bezpieczne dla użytkowników. Działają one bezstykowo, co sprawia, że nie powodują zagrożenia uszkodzenia oka bądź jego zabrudzenia. Systemy te zwykle stosuje się w czasie kontroli dostępu, przy identyfikacji osób lub przy rejestracji czasu pracy.

Zamki biometryczne

zamek na odcisk palcaW wielu miejscach stosowane są również zamki biometryczne, które chronią dostępu do pomieszczeń przeznaczonych do użytku jedynie przez wąskie grono osób. Urządzenia te gwarantują bowiem pełną kontrolę dostępu do danego pomieszczenia. Co ważne, w przypadku uszkodzenia wbudowanego w nie czytnika, każde drzwi chronione zamkiem biometrycznym można otworzyć za pomocą kodu wprowadzanego z klawiatury komputera bądź też za pomocą tradycyjnego klucza.

Jak więc widać, urządzenia te są bardzo innowacyjne i z pewnością będą stawać się coraz popularniejsze. Być może już niedługo na dobre zagoszczą w naszych domach i zastąpią klasyczne zamki do drzwi wejściowych.